Állítólag se alávaló narancsos hordák, se a rohadék komcsik, se nácik, se zsidók, se semmilyen párt nem áll egy új mobilalkalmazás mögött, ami arra vállalkozik, hogy gyakorlatilag közvéleménykutató legyen a közvéleménykutatók helyett. Az egyelőre csak iPhone-on elérhető, de hamarosan Androidos készülékekre is letölthető app, a Voks 14 ötlete Abonyi Péter, egy Apple-márkakereskedés korábbi vezetőjének agyából pattant ki, aki megelégelte, hogy mindegyik politikai kutatóintézet így meg úgy torzítgatja a pártok népszerűségét mutató adatokat.
Az app már él, mi is kipróbáltuk, leadtuk virtuális szavazatunkat, és azt kell mondanunk: az adatok egyelőre bizony még itt is torzak. De nem azért, mert valamilyen politikai erő tolja a szekerét balról vagy jobbról, hanem egyszerűen csak mert még túl kevesen használják (hiszen friss a cucc, még meleg!), így a százalékok, amik kijönnek a cső végén, még nem vehetők annyira komolyan.
Vas megyére például ma, november 27-én ez jött ki:
Miközben másik két megyére is ugyanez jött ki:
Meg hát az is érdekes, hogy mondjuk Gyurcsányért még ennyien rajonganak, vagy hogy Hende Csaba a negyedik legnépszerűbb politikus:
Nyilván ahogyan egyre többen kezdik majd használni, úgy lesznek egyre pontosabbak az adatok.
Az alkalmazás egyébként úgy működik, hogy először, nagyon helyesen a szájunkba rágják, hogy a rendszer teljesen anonim, a megadott adatainkat sehogy sem lehet visszafejteni. Merthogy először meg kell mondanunk a programocskának, hogy mi a nemünk, mikor születtünk, mi az iskolai végzettségünk és hol fogunk szavazni – ezekből, és a leadott voksokból ugyanis később majd statisztikákat készítenek. Nevet, pontos lakcímet nem kérnek, szóval tényleg semmi ok az aggodalomra, nem kerülünk fel semmiféle Kubatov-típusú listára.
A pártok névsorát, amire szavazni lehet, az alkalmazás fejlesztői állításuk szerint a legjobb tudásuk és a „jelenleg a parlamentben lévő pártok listája alapján” állították össze. Tényleg minden párt itt van, aminek képviselői ott olvasgatják a napilapokat az országgyűlésben, vagy nyomogatják a gombokat aszerint, ahogy azt a főnökeik lenyomták a torkukon, viszont egy nagyon komoly hátránya van az appnak: nincs olyan válaszlehetőség, hogy „ezek közül egyik sem.” Vagy valami hasonló.
Szóval tavasszal az urnákban rajzolhatunk faszt a szavazólapra, itt viszont erre esély sincs – márpedig a magyar társadalom legendásan kiábrándult az aktuálpolitikából, úgyhogy ez is egy nagyon érdekes adat lenne, hogy hányan nem akarnak szavazni egyáltalán semmire és senkire.
Érdekessége még az applikációnak, hogy naponta változtathatjuk a szavazatunkat, tehát ha valamelyik mocskos politikusnak nem tetszik a szavajárása, úgy máris leszavazhatjuk másnap. Kíváncsian várjuk tehát, mi lesz ebből, de ahhoz, hogy érdemben beinduljon a dolog, először tényleg minél több felhasználó kell, aki szavazgat. És persze nem szabad majd szem elől téveszteni azt sem, hogy még ha mondjuk minden második okostelefon-tulajdonos is letölti majd a Voks 14-et, akkor sem lesz reprezentatív a felmérés, hiszen csak a módosabbak fogják tudni leadni a voksaikat.
Ettől persze még kétségkívül jó buli lehet naponta úgy érezni, hogy ott állunk az urna előtt. Csak hát jó volna, ha faszt is rajzolhatnánk.